понеделник, 4 януари 2010 г.

ПСИХОЕМОЦИОНАЛНИ АРХЕТИПОВЕ ПРИ БАХОВОТО ЦВЕТОЛЕЧЕНИЕ



(Подреждането е според основната типологична класификация на д-р Бах, а номерата -според последователността на средствата в класическите комплекти)

Страх

№2. Трепетлика (Populus tremula, Aspen). Въздейства върху ужаса от неизвестното - това е дифузното и неясно безпокойство. Сънят на такива хора е неспокоен (бълнуват), понякога се разтреперват под въздействие на собствените си мисли, страхуват се от невидими сили, от тъмнина, насилие и смърт. Фаталисти са. Могат да съобщят и за „халюцинации", въпреки че това обикновено са проекции на твърде яркото, плашещо въображение. По духовния път лекът е важен при дисхармония между степента на „отваряне" и способността тя да се реинтегрира в стабилно (центрирано) равновесие. Физически „Трепетликите" могат да страдат от отслабен имунитет с трески, кашлици, цистити, нарушено храносмилане с подуване на корема от газове и др. Това е едно от най-често предписваните Бахови средства, често се комбинира с Гарвански лук.
№25. Червен конски кестен (Aesculus carnea, Red Chestnut). Въздейства върху прекомерния страх за благополучието на другите, който се проявява с патологично изострено чувство за отговорност, трескава услужливост и мерки за свръхзастраховане. Фройд би го препоръчал при Едипов комплекс. Лекарството се прилага и при носталгия (заедно с Нокът), както и за отстраняване на проблеми с отбиването на детето след продължително кърмене (в съчетание с Орех).
№6. Дива слива, джанка (Prunus cerasifera, Cherry plum). Основен симптом е страхът от загуба на контрол над ситуацията. Натрапливи мисли за полудяване, за телесни болести, душевен застой или дори самоубийство. Средството е много важно както при острите състояния на паника с двигателна възбуда, така и при хроничните умствени и физически проблеми, свързани с отчайващи мисли: емоционална свръхчувствителност и склонност към неадекватни поведенчески импулси при неврози и психози, паркинсонизъм, затруднения в дишането, менструални кръвоизливи, влечение към наркотици и т.н. По духовния път подобни проблеми възникват, когато човек не съумява да се приспособи към разкриващи се пред него нови измерения и реагира със страх и отдръпване.
№26. Жълтак (Helianthemum nummularium, Rock Rose). (Превеждан и буквално от английски като „скална роза"). „Баховият Аконитум". Средство за бързо въздействие върху стреса и объркването, паниката и ступора при злополуки и остри заболявания. Намалява прекалената фиксираност в
собственото си състояние. Насърчава смелостта и себеотрицанието. Може да е от полза при вегетативни дистонии със сърцебиене, обилно потене и напрежение в слънчевия сплит, както и при кошмарни сънища. Често в цветотерапевтичната практика се заменя със Спасителна смес, в която то е първата съставка.
№20. Мимулус (Mimulus guttatus, Mimulus). Въздейства основно върху страха. За разлика от
Трепетликата, тук обект на опасения са познати обекти (животни, хора, болести, високи или открити места и т.н.). За пиене на цветни капки с Мимулус са кандидати и стеснителните, лесно изчервяващи се деца и възрастни; също и тези с говорни дефекти, дължащи се на недостатъчно упование в себе си. Лекарството насърчава вярата, а с нея и волята, доверието, смелостта, приемането на живота с търпение. Прилага се често, както в състава на Спешните капки, така и в различни други съчетания и самостоятелно.

Несигурност

№13. Улекс (Ulex europeus, Gorse). На някои места превеждан като „европейски фасул" или „прещип". Основните му показания са неувереност, отчаяние и скептицизъм. Често те се наблюдават при дълготрайни заболявания или след тежки преживявания, които се отразяват и на външния вид на пациента: той е с преждевременно състарен вид, с бледа или жълтеникава кожа, има подкръжени очи и колебливи движения. Лекарството трансформира усещането за безнадеждност в позитивни целеви импулси.
№17. Габър (Caprinus betulus, Hornbeam). Въздейства върху умората, която се дължи на съмнение в себе си или на безинтересен, консуматорски ориентиран живот. Капките повишават интелектуалната работоспособност, помагат за подобряване качеството на съня, регулират цикъла у жените и намаляват склонността към употреба на наркотични и стимулиращи дроги. Препоръчват се и при треска с болки или тежест в главата и очните ябълки, включително външно (като компрес, напоен с малко от капките).
№36. Овсига (Bromus ramosus, Wild Oat). (На някои места е превеждана неправилно като „див овес"). Прилага се при липса на заинтересованост, амбиция и целеустременост, което блокира творческия потенциал. Такива хора страдат от скука, обърканост, колебливост и недоволство, повърхностно и разпокъсано мислене. Често състоянието е резултат от подтискащо или неградивно възпитание, което води до страх от промени, до подражателство или фатализъм, склонност към преяждане, проблеми с щитовидната жлеза и др.
№5. Цератостигма (Ceratostigma Willmottiana, Cerato). (Превеждана и като „зъбна трева" или съкратено („церато"). Въздейства върху неверието в себе си и склонността да се търсят съвети от другите - често резултат от подтискащо или прекалено рационално възпитание. Лекарството насърчава самоувереността, интуитивността и лидерските качества. Ценно е и по духовната пътека, по-специално за усилване на същностното упование, а не на сляпото доверие в компетентността на учителя или автора на предпочитаната литература.
№28. Хрущялка (Sclerantus annuus, Sclerantus). Тези индивиди са патологично нерешителни. Не се доверяват на себе си, нито на другите (не търсят съвет). Това води до усамотяване, но без действителен самоотчет. Чести са скачащите болки от едно място на друго, резките промени в настроението и кръвното налягане, нередовното храносмилане, ушните проблеми, световъртежа и влошаването по време на пътуване (при кризи от транспортна болест, да се съчетават с Рескю!). Лекът насърчава стабилността и решителността, премахва умственото раздвояване и колебанието между алтернативни възможности („Буриданов синдром"). Други показания са тиковете и паразитните движения. Освен това, според някои при раждането в съвременни условия се получава стрес от сблъскването с прекалено много впечатления и това може да породи състояние на Хрущялка още в първите часове на живота.
№12. Тинтява (Gentiana amarella s. cruciata, Gentian). (Превеждана и като „горчивка"). Въздейства върху тъгата, обезсърчението и разочарованието, водещи до реактивна депресия. „Подгрява" оптимизма и упорството. Често е полезна в пубертетната възраст - при неуспехи в училище.
Психосоматично: при трески, нарушения в апетита и храносмилането , жлъчночернодробни проблеми.

Липса на интерес (към настоящето)

№9. Повет (Clematis vitalba, Clematis). Ключовите симптоми са: мечтателност, самовглъбеност, склонност към отлагане на необходимите дейности, към бягство от действителността и силна разсеяност, чувство на празнота в главата. Чести са заниманията единствено с изкуство или религия. Лекът насърчава будното внимание, приземеността и балансира присъщите на този тип интуитивност и творческо вдъхновение. Голям брой физически заболявания могат да се повлияят индиректно: кожни обриви, проблеми с вените, намалено зрение и слух, затруднено и болезнено уриниране и даже безплодие. При този индивид те обикновено са хронични и упорити, а и стремежът към излекуване е недостатъчно изявен.
№16. Нокът (Lonicera caprifolium, Honeysuckle). Въздейства върху носталгията и страданието от загубата на любим човек или вещ. Мисленето единствено за миналото, което се съпровожда със самовглъбеност и болезнена привързаност, разсеяност, отчаяние и натрапливи мисли, е характерно главно за старческата възраст, при която средството е по-често предписвано. Но то е полезно и за децата, които „не искат да пораснат". Във фитотерапията се прилага при инфекции на дихателната система.
№37. Шипка (Rosa canina, Wild Rose). Използва се за лекуване на примирението, апатията и скуката. Отчаяние и безразличие, фатализъм и умора от живота, слаба воля и чувство за душевен застой са възловите проблеми на личността. Може да е налице анемия, безапетитие или пък изтощение след умствена или сексуална преумора. Обикновено такива хора имат депресивен израз на лицето, тихо говорене и бавни движения. Възможно е да страдат от някакъв вид ендокринна недостатъчност (розата във фитотерапията подобрява хормоналната продукция). В духовен аспект средството стимулира обновяването на светоусещането (може да се съчетае, особено във втория случай, с Орех, Нокът и Маслина).
№23. Маслина (Olea europaea). Въздейства върху последиците от физическия и умствения стрес. Лесна уморяемост до пълно изтощение и денонощна сънливост, безразличие и отчаяние или склонност към отлагане са определящите симптоми. Често е налице и физическа патология: желязодефицитна анемия, бъбречна недостатъчност или нарушение на нормалната чревна бактериална флора. Когато се дава за преодоляване на трудности, може да се комбинира с Тинтява.
№35. Бял конски кестен (Aesculus hippocastanum — flores, White Chestnut). Цветът на дивия кестен коригира прекаленото отдаване внимание на упорити, нежелани, всяващи безпокойство натрапливи мисли (фикс идеи). Те са резултат от нервна преумора, прекалено развита („развинтена") фантазия, неверие в интуицията си или неовладяна бързина на ума. А всичко това може да доведе до безсъние или скърцане със зъби по време на сън, главоболие или тежест в главата, тикове и други невротични прояви. Ако състоянието е резултат на сериозна психотравма, добре е това средство да се съчетае с Гарвански лук или Рескю.
№7. Кестенови пъпки (Aesculus hippocastanum - gemmes, Chestnut Bud). Въздействат върху склонността към повтаряне на грешките и бавното усвояване на поуките от опита (с или без действителен умствен дефицит). Страх от нови начинания, проблеми с преминаването към нови занятия в училище или на работното място. На физическо ниво е възможно да има забавена циркулация (ниско кръвно налягане, разширени вени или хемороиди). В духовен смисъл средството е интересно като катализатор на преминаването през различни трудни преходи в състоянията на съзнанието (да се дава заедно с Орех).

Самота или непопулярно държане

№34. Хотония (Hottonia palustris, Water Violet). (Превеждана и като „блатна перушина", „плавеш" или „водна теменуга"). Въздейства върху прекомерната самодостатъчност. В негативната си разновидност типът "Хотония" е горд, надменен и резервиран, страда от самоналожено емоционално подтискане. Всъщност той не мрази, по-скоро съчувства, ала не е съпричастен на дело, пък и самият не търси помощ от другите. Често е с духовни интереси и перфекционист, но не разбира игривостта и хумора. Той води еднообразен живот, който го предразполага към депресии, ЩИТОВИДНИ проблеми, ставно-мускулни болки и схващания, астма и някои тумори. Важен лек за преждевременно развити в умствено отношение деца.
№14. Калуна (Calluna vulgaris, Heather). Усмирява прекалената загриженост за себе си (но с нежелание да се работи съсредоточено в усамотение). „Намалява оборотите" на бъбривостта и склонността към обсебване на разговора. Едно от най-употребяваните средства за деца, които всекичасно досаждат на възрастните и на приятелчетата си. Нуждаят се от любов, но предизвикват отдръпване. Физически са възможни проблеми с двигателната и отделителната системи. По духовния път типажът се среща у хора, които искат да споделят всичко ново, което преживяват; а ако не могат да говорят поради средата си, започват да „циклят" в мислите и представите си, което им пречи да медитират (т.нар. „тиха Калуна").
№18. Слабонога (Impatiens noli-tangere s. glandulifera, Impatiens). (Превеждана и като „недопирка"). Въздейства върху нетърпеливостта, нестабилността и склонността към злополуки. Такива хора много жестикулират, бъбриви са и непрекъснато желаят промени. Това води до безсъние, раздразнителност, заекване, стомашно-чревни разстройства, сърбежи по кожата, склонност към спазми и непонасяне дори и на слаби болки. Лекарството е полезно и при трудности в медитацията.

Свръхчувствителност (към чужди идеи и въздействия)

№33. Орех
(Juglans regia. Walnut). Често прилагано средство. Коригира повишената податливост към външно влияние, помага при големите промени в живота (например пубертета и менопауза, отбиване на детето, смяна на професия, жилище или партньор в живота, на духовната пътека и т.н.). Също и при външни пречки (консерватизъм на близките или служебните ръководители). Допълнително средство при лечението на гръбначни изкривявания и сърбящи кожни обриви. Съдейства за по-бърза адаптация при критичните фази на биоритмите. Подсилва аурата и пречи на проникването на нежелателни енергии.
№15. Джел (Ilex aquifolium, Holly). Въздейства върху гнева или омразата - обикновено когато са насочени срещу другите, но и навътре (подтиснат яд, който чака удобен случай, за да „изригне"; понякога вместо него изригването е под формата на обрив или цирей). Тези хора могат да са много дейни, но с материалистични разбирания, тесногръди и саможиви, могат да страдат от ранни сърдечни и склеротични оплаквания.. В хомеопатията средството се прилага при треска с очни симптоми.
№1. Камшик (Agrimonia eupatoria, Agrimony). (Превеждан неправилно на някои места като
„бутрак"). При пациенти, които крият безпокойствието или душевните си терзания под маската на видимо щастие, общителност, отстъпчивост и шегаджийство. Често не търсят помощ, когато са зле. Могат да се пристрастят към алкохол, тютюн или наркотици. Или да заболеят от чернодробни или бъбречно-мехурни увреждания, бронхити и кожни проблеми (фитотерапевтични съответствия). Други възможни изрази на подтиснатите емоции са скърцането със зъби по време на сън и гризенето на ноктите. Цветно лекарство №1 също подпомага различните видове физиологични, емоционални и житейски преходи (в съчетание с Орех). Когато целта е разблокиране на подтиснатия гняв, уместно е да се добави Джел.
№4. Червен кантарион (Centarium erythraea s. umbellatum, Centaury). Ключов симптом тук е неспособността да казваме "не" и прекомерното желание да се харесаме на другите. Хората, които се нуждаят от лекарството, са емоционално свръхчувствителни и със слаба воля, склонни са да крият гнева в себе си (както при Джела, това може да доведе до жлъчно-чернодробни проблеми и трескави състояния - обичайните фитотерапевтични паралели за тази билка). По затварянето си в депресия прилича и на Тинтявата (тя е и в ботаническа близост с червения кантарион). Немалко страдащи от рак имат нужда от тези 3 лека (в по-материални дози е доказана способността им да
активизират имунните функции на белите кръвни клетки, това вероятно важи и спрямо разредените дози за по-фините нива - полезни са за „душевния имунитет". (Могат да се приемат и продължително - с цел профилактика).

Депресия и тревога

№21. Синап (Sinapis arvensis, Mustard). Въздейства върху внезапната тежка, периодично повтаряща се депресия без видима причина. Пациентът е със забавени реакции, неинициативен, мълчалив и безразличен на вид; но вътрешно се страхува за психичното си здраве. Може да страда от нарушения на съня, да усеща в гърлото си „бучка", която не може да се преглътне, или да страда от астма. Цветият лек тук е предназначен да катализира усещането, че радостта е позволена!
№19. Лиственица (Larix europea s. europaea, Larch). Въздейства върху липсата на самоувереност, колебанието и страха от неуспех. "Разчупва" прекалената скромност и стеснителност, прекъсва омагьосания кръг на самопрограмираните провали. Помага също да се смекчат последствията от едно подтискащо или разглезващо възпитание. Нови данни сочат към имуностимулираща активност на това растение. № 19 често се добавя към различни смеси от цветни капки, с оглед усилване на действието им.
№24. Бор (Pinus sylvestris, Pine). Прилага се при чувство за вина (реална или въображаема) и склонност към ненужни извинения. Индивидът има силно чувство за отговорност, стигащо до жертвоготовност, но е наивен. Отстъпчив е и когато не трябва. Дълбоко в подсъзнанието му е залегнал страх от наказание, който често е причина и за сексуално подтискане. Смущенията в дихателната и отделителната функция, главоболието, безсънието и ставните болки са възможни направления за материализиране на психопроблема. Препоръчва се да се пие от цялото семейство, ако обстановката в него е тази на постояннни обвинения.
№11. Бряст (Ulmus campestris s. procera, Elm). Въздейства върху усещането за непоносимо голяма отговорност, загриженост за бъдещето и неувереност, че може да се справи с всичките грижи и изпитания. „Баховият Гелземиум". Прилага се спомагателно при кожни и костни проблеми и при нарушения във функцията на надбъбречните жлези. Важно климактерично лекарство; в случая, както и за адаптиране към други форми на преход, следва да се прибави и Орех.
№30. Ядлив кестен (Castanea sativa, Sweet Chestnut). Влияе върху силната тревожност и усещането за непоносима скръб, при което душата подсъзнателно отказва да приеме настъпващите промени. Налице е отчаяние, обърканост и безпокойство за бъдещето, а често и религиозни страхове („тъмната нощ на душата"). "Резервно средство" за трудно повлияващи се симптоми и за смекчаване на страданията при умиращи и безнадеждно болни.
№29. Гарвански лук (Ornithogalum umbellatum, Star of Beethlehem). Превеждан и буквално от английски като „витлеемска звезда". Облекчава последиците от всякакъв вид шок - след физически травми, операции, стресове, тежко раждане или изнасилване, екстремни енергийни промени при медитативни и дихателни техники, с които човек за момента не може да се справи и др. „Баховата Арника". Често се прилага за лекуване на депресивните състояния, проявяващи се с бавни движения, тихо говорене, нерешителност и страх от промени. Редица психосоматични състояния могат да бъдат свързани с тези нагласи: язви на стомаха (както при хомеопатичната употреба на растението!), проблеми с мензиса, надбъбречна недостатъчност и др. Средството помага и по време на критичните физически и емоционални фази на биоритмите. Често прилагано средство, което често се замества от Спасителната смес, която има по-комплексно въздействие при спешни ситуации и дълготрайните им последствия.
№38. Върба (Salix vitellina s. babylonica, Willow). Подвид „плачеща върба". Смекчава негодуванието и горчивината. Тези хора са преди всичко черногледи. Проявяват самосъжаление и завист към другите, склонност да ги обвиняват за своето състояние и да се радват на лошото, което им се случва, злопаметни са. Могат да бъдат подозрителни или неприятно взискателни и към сексуалния си партньор. Често използват болестта си, за да покажат колко са нещастни. Ставните и простудни
заболявания и различните болкови синдроми, с лечението на които върбата се е прочула като билка, явно са свързани и с определени психологични модели.
№22. Дъб (Quercus robus, Oak). Въздейства върху склонността към непреклонни усилия (работохолизъм), загриженост за бизнеса и перфекционизъм към всичко, с изключение на собствените потребности. Тази хронична нагласа води до психически или физически срив и особено до проблеми с гърба. Може да се има предвид употребата на средсвото във фитотерапията и хомеопатията при пристрастяване към алкохол и наркотици, както и при болести на венците.
№10. Дива ябълка, киселица (Malus sylvestris s. pumila, Crab Apple). Облекчава усещането за
нечистота и отвращение, страховете за здравето, прекомерната привързаност към реда, постоянната загриженост и преувеличаването на проблемите. В религиозния живот - за хора, които странят от другите поради страх от „нечисти вибрации". Такива хора страдат често и физически: от кожни обриви (особено от типа на акнето) или брадавици, алергии, обилно изпотяване, затлъстяване, жлъчни камъни, хреми или кашлици с обилни секреции и т.н. Средство е полезно и след отравяния, включително с лекарства, както и за намаляване на повишената чувствителност към болки и миризми. Влиза също в състава на цветотерапевтични тоалетни води или мехлеми за изчистване на кожата, обикновено в съчетание с Rescue remedie.

Свръхзагриженост (за себе си или за другите) и неуместна напористост

№8. Цикория (Cichoruim inthybus, Chicory). Или синя жлъчка. Разхлабва болезнената привързаност и загриженост за другите, склонността да "владеем" хора и ситуации, като използваме и индиректни подходи (ласкателство, изнудване и симулация). Когато са в негативна фаза, такива хора са „емоционални вампири" - властни, придирчиви, лъжливи или преувеличаващи, упорити и лесно обидчиви. Много полезно лекарство за майките и децата от преходните възрасти, както и при психотерапевтични и духовни мероприятия - с цел подпомагане разгръщането на безусловна любов. Физически се отразява добре върху черния дроб и жлъчката и при състояния, свързани със задръжка на течности.
№31. Върбинка (Berbena officinalis, Vervain). Успокоява прекаленото напрежение и ентусиазъм, съчетавани често с тесногръдие, фанатизъм и опити за изнудване на събеседника. Ключов маркер тук е склонността прекалено да се мисионерства и агитира за какви ли не каузи - благородни досадници! Бедата е в това, че често добрите им идеи се лансират по начин, който не вдъхва доверие - това ги води до поредица от разочарования. Освен това е пренебрегната истинската грижа за себе си. Лекарството се предписва също при безсъние, нетърпение, преяждане или безразборно хранене, двигателна възбуда, преумора и гърчове.
№32. Лоза (Vitis vinifera, Vine). Поправя склонността към прекомерен контрол - над себе си и околните. Хармонизира силната, но деформирана, тиранизираща воля (свързвана от някои с хормонални свръхпродукции). Тези индивиди се отличават със силна памет, но повърхностно мислене. Имат високо мнение за себе си, а са недоволни от другите. Не ги уважават, служат си със заплахи и сурови форми на физическа принуда. Нерядко амбициите им винаги да надделяват избиват в хипертонични кризи, кръвоизливи или гърчове. В детска възраст това са „малките диктатори", често поощрявани от прекаленото им угаждане. В народната медицина лозата се прилага при перде на очите (катаракта) - физически еквивалент на „духовната слепота".
№3. Бук (Fagus sylvatica, Beech). Тази личност системно проявява нетърпимост и безпощадна критичност към другите. Смята, че винаги е прав и се ядосва, когато му се разкрие, че това очевидно не е така. Нахален, егоцентричен, надменен, Букът говори на висок глас. Често страда от запек (психосоматично задържане в телесната система - добре е да прибавим също Лоза и Цикория). Интересно е и наблюдението, че някои такива хора още от детството си страдат от артритни проблеми или имат изкривявания на костите. Есенцията подпомага конструктивното направление за присъщите на този типаж проницателност и организираност.
№27. Скална вода (Aqua petra, Rock Water). Проблемът тук е прекаленото внимание към себе си в светлината на определени теоретични модели на усъвършенстване, а това води до умствена
скованост, страх от общуване и ненужно строг аскетизъм. Към другите се проявява неразбиране, морализаторско отношение. Възможно е тази нагласа да е резултат от прекалено ограничаващо религиозно възпитание. Средството води до „закръгляне" на праволинейните умствени схеми и осъзнаване на действителното място, на което човек се намира в своята еволюция.

КОМБИНИРАНИ СРЕДСТВА

Те са най-разнообразни. Можете да си ги приготвите в домашни условия, следвайки указанията от началото на материала. Когато придобиете известен опит, ще можете да приготвяте самостоятелно и други съчетания, според актуалните си нужди.
1. (№39) Спасителна смес (Rescue гетеау=Рескю ремеди). Или „Спешните капки на д-р Бах"! Първата и най-важна комбинация, препоръчва се и в неразредено състояние, както и за външна употреба. Съдържа Слабонога, Гарвански лук, Джанка, Жълтак и Повет. Много е ефикасна при съчетание на шок и паника, или на слабост и хистерия. Например, след катастрофа или друга травма, както и преди свързано със стрес събитие като тежък изпит или операция. Нека лекарството ви бъде подръка и го вземайте според нуждата - ако трябва, през няколко минути, докато се почувствате спокойни и контролиращи положението. При малки бебета може да е полезно да се дава на майката. Съществува мехлем с Rescue (в някои версии с прибавка на Киселица), използван при остри наранявания и при кожни обриви, свързани със стресове.
2. Лек срещу радиация. Полезна комбинация, създадена от д-р Обри Уестлейк за хора, изложени на радиация, включително след рентгеново въздействие с диагностични цели. Състои се от Овсига, Тинтява, Джанка, Гарвански лук, Жълтак и Лоза.
3. Смес за скръб. Това е комбинация от Гарвански лук, Тинтява, Нокът и Ядлив кестен. Можете да добавите според нуждата по 2 капки Бор, Джел, Бял конски кестен, Върба и/или друго средство, подходящо за личностните особености.
4. Смес за детоксикация от наркотици. Смесете Орех, Киселица, Лиственица и Габър и вземайте на половин час, докато състоянието се подобри, а после на два часа в продължение на 48 часа; може и профилактично.
5. Изпитна смес. Това е алтернатива на "Спасителната смес" за преодоляване на паниката при изпити. Състои се от Лиственица, Повет и Тинтява. Може да добавите и 2 капки Мимулус, Бряст, Камшик, Жълтак или Бял конски кестен, според моментната си нагласа.
6. При важни промени в живота. Смесете Орех, Нокът, Мимулус и Маслина. В зависимост от естеството на промяната, могат да се добавят и други подходящи средства.

Здравница

Няма коментари:

Публикуване на коментар